A mai napon nagyobbik koalíciós partner CDU/CSU megnevezte a leendő minisztereit az új német kormányban. Több érdekes név is van a listán, de ebben a bejegyzésben most a német Külügyi Hivatal (ott így nevezik a külügyminisztériumot) vezetőjét venném röviden górcső alá. Johann Wadephul ugyanis alig két hete elég egyértelműen üzent az Orbán kormánynak, amiből már lehet sejteni, hogy az új német külpolitika hogyan is fog viszonyulni Magyarországhoz.
A Tagesspiegelnek adott interjújában a ma megnevezett új német külügyminiszter elmondta, amit eddig is kommunikált a Friedrich Merz vezette CDU, hogy az európai egységet megerősítsék a nemzetközi válságok miatt. Ehhez pedig tisztázni kell azt is, hogy ebben az egységben ki milyen formátumban vesz részt, ugyanis vannak EU-n kívüli tenni akaró országok, pl. az Egyesült Királyság, de azt is, hogy ebből az egységből ki marad ki.
És itt jött szóba hazánk is, amikor Wadephul megjegyezte: „Az új német kormány még egyszer kinyújtja a kezét Budapest felé. De elvárja, hogy ezért ők is tegyék meg a szükséges lépéseket.”
Na de milyen lépéseket is vár el a magyar kormánytól a leendő német külügyminiszter? Ezt az eddig tett nyilatkozatai, lépései elég egyértelművé teszik, amelyekkel bizonyosan Orbán Viktor is tisztában van. Wadephul 2017 óta felel a CDU/CSU parlamenti frakciójának kül- és védelempolitikájáért, és ebben a minőségében sokszor tette egyértelművé az álláspontját a világpolitika jelenlegi helyzetével kapcsolatban. Az egyik legnagyobb támogatája Ukrajnának, az elsők között emelt szót amellett, hogy a Scholz kormánynak engedélyeznie kell Kijev számára a német fegyverek orosz földön való bevetését is. A NATO közgyűlésének alelnökeként pedig teljes mellszélességgel támogatta Ukrajna mindennemű támogatását az oroszokkal vívott háborújukban, valamint kiállt az európai védelmi együttműködés fontosságáért.
Ezért pedig tett is már az elmúlt hónapokban. Több informális találkozón van már túl a kijelölt új külügyminiszter, többek között találkozott francia, lengyel és olasz kollégájával is, emellett tavaly év végén elkísérte Friedrich Merz leendő kancellárt Kijevbe, ahol Zelenszkij elnökkel egyeztettek, a rá következő napon pedig Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel tárgyaltak. Nem nehéz kitalálni, hogy mi lehetett ezen találkozók témája: az európai védelmi egység megteremtése és Ukrajna támogatása.
Friedrich Merz és Johann Wadephul (Merztől balra) Kijevben. Forrás: Friedrich Merz Facebook oldala
Amikor tehát Johann Wadephul április 15-én, amikor már minden bizonnyal tudta, hogy ő lesz Németország következő külügyminisztere, azt mondja az egyik legnagyobb német napilapnak egy interjúban, hogy kinyújtjuk a kezünk Budapest felé még egyszer utoljára, de ezért onnan is várunk cserébe valamit, nyilvánvalóan ultimátumot nyújtott be Orbán Viktor kormánya felé. Vagy sürgősen változtattok az EU-n belüli Ukrajna politikátokon, valamint részt vesztek az európai egység megteremtésében, és akkor számíthattok egy gyümölcsöző német-magyar kapcsolatra, mely nyilvánvalóan költségvetési és politikai szempontból is (jövőre országgyűlési választások) égetően fontos lenne a magyar kormánypártok számára, vagy kimaradtok ebből, de akkor az végleges.
És Wadephul vélhetően nem a levegőbe beszél. Ezzel pedig a magyar kormánynál pattog a labda, mert a döntésük hosszú évekre meghatározhatja a magyar-német, sőt mi több a magyar-EU viszonyrendszert is.