Minden hír Németországból, Németországról, objektíven

Deutschland zum Mitnehmen

Deutschland zum Mitnehmen

A mai németországi választás valódi tétje

2025. február 23. - Zum mitnehmen

 

Európa legnagyobb gazdasági hatalmában ma 59 millió német járulhat az urnákhoz, hogy döntsön arról, kik irányítsák a következő négy évben az országot. A végeredmény a híresen pontos német közvéleménykutatók jóslatai alapján nem tartogat sok meglepetést, azonban nem is a győztes kiléte a legfontosabb jelenleg az ország és Európa szempontjából, hanem hogy mennyire lesz cselekvőképes a kormány.

Minden jel arra mutat, hogy 30 százalék körüli eredménnyel zár ma este a CDU/CSU pártszövetség, ezzel Friedrich Merz kap felhatalmazást arra, hogy koalíciós tárgyalásokat folytasson a többi párttal. A szélsőjobboldalinak tartott AfD a második hely várományosa, Alice Weidelék 20-21 százalék körüli eredménnyel számolhatnak. Az eddig kormányzó, de híresen jól hajrázó SPD-t 16, a Zöldeket 13 százalék körülre várják a kutatók. A liberális FDP, valamint a balszélen lévő BSW és Linke a bejutási küszöb körül mozognak, bár utóbbi nagy hajrába kezdett, és vélhetően újabb négy évre a Bundestag tagja lehet.

merz-soder.jpegFriedrich Merz és Markus Söder, a CDU/CSU elnökei a müncheni kampányzárón - Forrás: Friedrich Merz Facebook oldala

Az eredmények tehát nagyjából egyértelműek, nagy meglepetések nem várhatóak, azonban néhány százalékpontnak is óriási jelentősége lehet egész Európa szempontjából. A világpolitikai folyamatokba nem szeretnék mélyen belemenni, de az egyértelműnek tűnik, hogy az öreg kontinens meggyengült, és jelenleg egyszerre érkezik fenyegetés keletről (Oroszország, Kína) és nyugatról (USA). A francia kormány és felette Macron béna kacsa szerepben tetszeleg, valamint a németeknél sincs jelenleg cselekvőképes kormány. Európa a külső fenyegetésekkel szemben pedig csak egységesen tud fellépni, azonban az Uniónak jelenleg nincs vezetője. Ezért figyel jelenleg nem csak az egész EU, de Moszkva, Kína és Washington is kiemelt figyelemmel a mai választásokat. Vélhetően nem csak figyeli, de igyekszik is azokra befolyást gyakorolni, elég csak az orosz dezinformációs kampányokra gondolni, illetve saját szemünkkel láthattuk, ahogy Elon Musk az AfD mellett kampányolt. Nem kell hozzá szakértőnek lenni, hogy megállapítsuk, a jelenlegi nagyhatalmak érdeke egy gyenge és széttöredezett Európa, amire a populista és szélsőjobboldali pártok felemelése a legjobb eszköz.

Az EU, azaz a mi szemszögünkből tehát a jelenlegi egyetlen lehetőség önmagunk megvédésére egy erős és egységes Unió, amit egy erős és cselekvőképes Németország vezet. Bár a következő német kancellárt vélhetően Friedrich Merznek fogják hívni, de nagyon nem mindegy, mekkora felhatalmazással ülhet oda a koalíciós tárgyalások asztalához. Abban a szakértők nagyjából egyet értenek, hogy a legvalószínűbb, hogy az SPD-vel fognak kormányt alakítani, azaz egy újabb nagykoalíció várható, de az még egyelőre homályos, hogy ki mekkora súllyal tud ehhez a bizonyos asztalhoz ülni. A szociáldemokraták vélhetően az eddig megszokott visszafogottsággal szeretnék mind az ukrajnai háború, mind a migrációs válságot kezelni, fékezve ezzel a CDU/CSU erős törekvéseit. Merz ugyanis radikális intézkedéseket ígért kampánya során a migráció megfékezésére, valamint Kijevet is nagyobb intenzitással támogatná, például átadná azokat a nagy hatótávolságú Taurus rakétákat, amivel Ukrajna képes lenne orosz területeket hatékonyan támadni, és amiket eddig Olaf Scholz vonakodott odaadni.

scholz.jpegOlaf Scholz (SPD) kancellár kampánykörúton - Forrás: Olaf Scholz Facebook oldala

Mivel Európát jelenleg a migrációs nyomás növelésével és Ukrajna kérdésében lehet a leginkább gyengíteni, ennek a két kérdésnek a kezelése kiemelten fontos lesz Németországban, akiken sok múlik. Gerald Knaus, az European Stability Initiative vezetője szerint az uniós jog szerint jelenleg nem lehet olyan harmadik országot biztonságosnak elismerni migráció szempontjából, ahol a menedékkérők áthaladtak ugyan, de oda nem kötődnek, tehát nincs ott lakóhelyük. Ennek a szabálynak a megváltoztatásáért már sok uniós tagállam kardoskodott, de az SPD vezette Németország ehhez eddig nem járult hozzá. Ha egy 30 százalék feletti CDU/CSU ül le tárgyalni egy 15-16 százalék körül maradt SPD-vel, akkor jó eséllyel vihetik át az akaratukat Merzék, mellyel jelentősen csökkenthetnék a migrációt, mivel egy Szíriából vagy Afganisztánból érkezett menekült jó eséllyel a Balkánon halad át, így nem lenne jogosult az EU területén benyújtania a menedékkérelmét. Ezzel együtt az általuk szorgalmazott határellenőrzések egyrészt jogellenesek, másrészt hasztalanok lennének migrációs szempontból Knaus szerint.

Ukrajna kérdése még fontosabb lehet Európa szempontjából. Főleg, hogy minden jel arra mutat, hogy az amerikai adminisztráció mihamarabb lezárná a kérdést, olyan békét kötne Moszkvával, amibe se az EU-nak, se Ukrajnának nem lenne beleszólása, majd teljesen magára hagyná Európát az orosz fenyegetéssel. Ez nyilván jó Moszkvának, mert kapnak egy kis időt, újrarendezni a soraikat, és utána nyugodtan tesztelhetik a NATO tagállamain, hogy mennyire is veszi komolyan Trump a NATO 5. cikkelyét, azaz a kollektív védelmet. Itt elsősorban Lengyelország és a balti államok lehetnek célpontjai kisebb orosz támadásoknak. Ezt nem én állítom, hanem Stefan Meister, a német külpolitikai társaság nevű think tank Oroszország szakértője, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy az ukrán támogatások kérdésében sokkal jobb koalíciós partner lehetne a CDU/CSU számára a Zöldek, akik ugyanúgy támogatják Ukrajna feltétel nélküli támogatását, mint Merzék. Ezzel együtt egy ilyen koalíciót Meister is valószínűtlennek tart, azonban egy erős CDU szintén könnyebben viheti át az akaratát a kisebbik koalíciós partnerén, amely létfontosságú olyan szempontból, hogy Európa meg tudja védeni magát a Oroszországgal szemben. Meister szerint egy erős CDU vezette kormány jobban össze tudná fogni az EU tagállamait, és egy erős német-francia-lengyel tengellyel, amely kiáll Ukrajna támogatása és saját felfegyverzése mellett, egységesen tudna fellépni a Moszkva jelentette fenyegetésssel szemben.

A német választási rendszer sajátosságai miatt nagy szerepe lesz annak, hogy a billegő pártok közül hányan jutnak be végül a Bundestagba. Amennyiben ugyanis az FDP, Linke, BSW hármasból kettő vagy három is megugorja az öt százalékos küszöböt, akkor előfordulhat, hogy hármas koalíció irányítani Németországot, amely a múlt tapasztalataiból kiindulva tovább nehezítené Németország, és így Európa dolgát.

A bejegyzés trackback címe:

https://nemetmagyar.blog.hu/api/trackback/id/tr118802564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása